تحصيلات تکميلي

نام و نام خانوادگي : سعيد حاجبي

دانشکده : فني و مهندسي

استاد راهنما : دکتر محمدعلي نعمت بخش

تاريخ دفاع : 8/7/83

رشته و گرايش : کامپيوتر-نرم افزار

استاد مشاور : -

طراحي و پياده‌سازي يک سيستم پرداخت الکترونيکي امن

چکيده

پرداخت الکترونيکي عبارتست از پرداخت (پول) در مقابل كالا و خدمات در تجارت الكترونيكي. پرداخت جزء اصلي هر تجارتي است و انجام هيچ معامله اي بدون پرداخت کامل نيست. امروزه روشهاي بسيار زيادي براي پرداخت‌الکترونيکي در دنيا مورد استفاده قرار مي‌گيرند. با توجه به اينکه روشهاي موجود با توجه به زيرساخت‌هاي فني، مالي و قانوني هر کشوري طراحي شده‌اند، وارد کردن يک روش غير ممکن به نظر مي‌رسد. هدف از اين مقاله ارائه مدلي براي يک سيستم پرداخت الکترونيکي است که با توجه به محدوديت‌هاي زير ساختارهاي مالي، فني و قانوني کشور، قابل استفاده باشد.

مدل ارائه شده در اين تحقيق که سيستم برخط پرداخت الکترونيکي (سبا) ناميده شده، يک سيستم بر خط پرداخت الکترونيکي است که مشتريان خود را قادر به انجام پرداخت سريع، ساده، امن و بر خط از طريق پست الکترونيکي و اينترنت مي‌نمايد. سبا، يک سرويس پرداخت الکترونيکي است که به مشتريان خود اجازه پرداخت و دريافت پول را مي‌دهد. هر كسي با يك آدرس پست الکترونيکي و يک حساب بانکي مي‌تواند در سبا عضو شده و از امكانات آن استفاده كند. عضو سبا مي‌تواند از طريق سبا، به ساير اعضاي سبا پرداخت الکترونيکي نمايد. تمام اطلاعات پرداخت يك عضو، فقط آدرس پست الكترونيكي است.‌‌‌ پيام‌رساني در سبا از طريق مراجعه به سايت و پست‌الکترونيکي انجام مي‌شود. ارسال درخواست کاربر به سبا از طريق مراجعه به سايت و ارسال پاسخ هاي سبا، به صورت پست الکترونيکي به کاربران، انجام مي شود. امنيت مراجعه به سايت توسط SSL تأمين مي‌شود؛ شناسايي هويت کاربر هم توسط SSL دو طرفه و نام‌کاربري و کلمه‌عبور انجام مي‌شود.

چهارتراکنش اصلي در سبا قابل انجام است که عبارتند از: پرداخت پول، دريافت پول، برداشت از حساب سبا، و واريز به حساب سبا. سبا نزد خود براي اعضا، حساب مجازي ايجاد و نگهداري مي‌کند. اين حساب‌ها، حساب‌هاي واقعي نيستند و سبا فقط حسابداري حساب‌هاي مجازي اعضاي خود را نگهداري مي‌کند.

مدلسازي و طراحي سبا، مستقل از يک پلت فرم نرم‌افزاري و سخت‌افزاري خاص انجام شده؛ ولي پياده‌سازي سبا تحت پلت‌فرم .Net انجام شده است. از SQL Server هم به عنوان سيستم مديريت پايگاه داده و از تکنولوژي ADO.Net بعنوان رابط پايگاه داده و از ASP.Net و زبان #C بعنوان تکنولوژي‌هاي لايه کاربرد استفاده شده است.

ويژگي‌هاي اصلي مدل ارائه شده عبارتند از امنيت، گمنامي، قابليت بررسي، قابليت جابجايي، عدم نياز به استفاده از يک نرم‌افزار خاص براي پرداخت‌کننده و پرداخت بلادرنگ.